Ahogyan gyakorlatilag minden körülöttünk, a tanulás is változik. Változnak a trendek, a szakirányok, azok súlya és az életünkhöz is illeszthetőnek kell lennie. Az online térben történő képzések szerves részévé váltak az IT oktatásnak.
Gondolkoztál már azon szeretnél tanulni informatikával kapcsolatosan, akár komplexebb, akár egyszerűbb dolgokat, de úgy érzed nincs elég időd, vagy energiád hozzá a dolgos napok után, pláne hétvégén, főleg, ha meg is kell mozdulni, utazni, korán kelni, satöbbi…
Minden, ami hozzá tartozik egy képzéshez, ha tanteremben végezzük, időt és energiát emészt fel. Hacsak nem vagy olyan szerencsés helyzetben, hogy egy, a vágyott képzést szervező cég közvetlen közelében laksz, (ráadásul az a képzőintézmény szimpatikus is, jók az értékeléseik, stb) akkor egy minimum átlag 45-60 percet számolhatunk csak a konkrét A-ból B-be eljutásra (oda-vissza) ami elég sok idő, ha úgy nézzük, hogy ezt az időt a külön gyakorlásra, tanulásra vagy a magánjellegű, mindennapi tevékenységeinkre is használhatnánk. Itt jön képbe az online oktatás, ami többet ezek közül az idő, energia és pénzt igénylő adottságokból eltűntet.
Pozitívumok:
Rugalmasság
Az egyik legfontosabb adottsága az online képzéseknek a rugalmas keretei, a szabadság, amit megenged. Tradicionális korlátok, mint a helyhez kötöttség, vagy bizonyos esetekben a kötött menetrend mind nem számítanak az online térben.Lehetsz akár főállású alkalmazott, elfoglalt szülő, vagy akár még tanuló, az online oktatáshoz nagy eséllyel lényegesen egyszerűbben tudnál alkalmazkodni, mint a tradicionális ’face-to-face’, tantermi képzéshez.
Lehetőségek
Mára rengeteg különböző fajtájú és komplexitású IT-s képzés érhető el online formában. A legtöbb az előre felvett tanfolyamok táborába tartozik, aminek a legnagyobb előnye a ’saját tempóban haladást’ támogató jellege. Az egyetlen probléma ezekkel a tananyagokkal, hogy kérdéseket sajnos nem lehet feltenni, erre pedig megoldást kínálnak a valós idejű online képzések. amikkel megkapod majdnem minden pozitívumát a hagyományos tantermi képzésnek, mégis időt és pénzt tudsz vele megtakarítani.
Idő, és költséghatékonyság
Nem lehet túlzóan kiemelni a költséghatékonyságát vagy éppen a megtakarított időt egy online kurzusnak. Bárhonnan be lehet kapcsolódni, ahol nem zavarnak, vagy nem zavarsz másokat.
Negatívumok:
Belső motiváció
Egy online folyamat, még akkor is, ha valós idejű tanórákról van szó, megköveteli a következetes munkát, a kitartást.
Izoláltság
Valamelyest izolált, hiszen nem találkozol élőben a többi tanulóval. Ha sokan vagytok egy virtuális tanteremben, szükséges is lehet kikapcsolni a kamerát, így se nem látjátok, se nem halljátok egymást.
Technikai nehézségek
Technikailag felkészültnek kell lenned. Eszközeid adekvát minősége és a használt szoftverek magabiztos kezelése az első kis lépés a sikerhez.
Extra figyelem saját magadra
Sikerre jutni könnyebb egy kifejezett céllal és tervvel. Ehhez kisebb célokat is érdemes kitűzni, a külön foglalkozásnak is érdemes keretet szabni, „magadtól számon kérni” az anyagot. Alapvetően ez a te sikeredről szól, senki és semmi másról, így elengedhetetlen a komoly elköteleződés.
Aktív részvétel
Nehéz pozitívumként vagy negatívumként feltüntetni az aktív részvételt, mert ez egy olyan adottság, ami fontos és alapvetően jó gyakorolni, de sokak számára nehézséget okozhat. Nehéz fenntartani aktív figyelmet és hozzá is szólni például egy online, valós idejű tanórához, pedig nagyon fontos lenne.
Az egyik típusbetegsége az élő online kurzusoknak, hogy alig van interakció. A hallgatók belépnek és onnantól kezdve csak felszólításra szólalnak meg, amikor már annyira kellemetlen a helyzet, hogy nem lehet elkerülni.
Egyfajta kiaknázatlan lehetőség nem kérdezni, amikor arra van lehetőség, hiszen ez is egy plusz amit az élő online képzések adnak például az előre felvett anyagokkal szemben. Mivel ismerheted a többi tanulót is, fel lehet velük venni a kapcsolatot, hogy segítsétek egymást. Azzal, hogy nem tanteremben tanulsz, kissé izolálod magadat a többi tanulótól, de lehet egyensúlyozni ezt is.
Kiknek ajánlott:
Valójában bárkinek, akinek az ideje fontosabb, mint az, hogy egy tanteremben ülve tanuljon, ajánlottak az online tanfolyamok. Pár konkrétabb példával élve, főállású anyukáknak, apukáknak, szülőknek, akik a gyerek születése után kiléptek a munkából és új területen kezdenének karriert. Tanulóknak is ajánlott, akik szeretnének kiegészítésképp képződni, mindezt a lehető legpraktikusabb módon. Aktív dolgozók életéhez is illeszthetőbb az online oktatási forma, mint tanteremben ülni.